IVF-statistieken Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland 2026 in cijfers

In 2023 werden in Duitsland 21.673 kinderen geboren na IVF, ICSI of een cryotransfer, ongeveer elk 32e kind. In 2024 meldden de centra 131.801 behandelcycli, meer dan ooit. 142 vruchtbaarheidscentra zijn lid van het Duitse IVF-register. Daarnaast cijfers over kunstmatige bevruchting in Oostenrijk en Zwitserland, uit registers, officiële statistieken en centralijsten, met elke grafiek om te delen en in te sluiten.

Peildatum: 4 oktober 2026 · Fertilio-redactie · Gegevens vrij te gebruiken onder CC BY 4.0

  • 131.801behandelcycli in Duitse vruchtbaarheidsklinieken in 2024D·I·R-jaarboek 2024
  • 1 op de 32kinderen in Duitsland wordt geboren na IVF, ICSI of cryotransfer: 21.673 kinderen op 692.989 levendgeborenen (2023, benadering)D·I·R, Destatis, eigen berekening
  • 142vruchtbaarheidsklinieken in Duitsland zijn lid van het Duitse IVF-register (Deutsches IVF-Register, D.I.R.), plus 27 IVF-fondsklinieken in Oostenrijk en 32 in Zwitserland (FIVNAT-lijst)D·I·R, Oostenrijks ministerie van Sociale Zaken, SGRM, peildatum 2026
  • 35,7 jaaris de gemiddelde leeftijd van vrouwen in Duitsland bij IVF of ICSI, in Zwitserland 36,8 jaarD·I·R 2024, Zwitsers Federaal Bureau voor de Statistiek 2024
  • 38%van de IVF- en ICSI-behandelingen komt voort uit een oorzaak bij alleen de man, nog eens 26% uit een oorzaak bij beide partnersD·I·R-jaarboek 2024
  • 16,3behandelingen met IVF, ICSI of cryotransfer per 1.000 vrouwen van 25 tot 44 jaar in Oostenrijk, in Duitsland 12,7, in Zwitserland 10,1Oostenrijks nationaal instituut voor volksgezondheid (GÖG), D·I·R, Zwitsers Federaal Bureau voor de Statistiek, Destatis, Statistics Austria, eigen berekening

Deze pagina gaat over Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland.

Aantal vruchtbaarheidscentra: 142 in Duitsland, ongelijk verdeeld

In Duitsland zijn 142 vruchtbaarheidscentra lid van het Duitse IVF-register (Deutsches IVF-Register, D.I.R.), gemiddeld 13,7 per miljoen vrouwen tussen 25 en 44 jaar. Ze zijn zeer ongelijk verdeeld. In Hamburg komen 27,6 centra op een miljoen vrouwen in deze leeftijdsgroep, in Bremen 21,0 en in Berlijn 20,7. In Brandenburg staat voor ongeveer 270.000 vrouwen één enkel centrum in het register (3,7 per miljoen), in Thüringen zijn het er 4,7 en in Mecklenburg-Vorpommern 6,1.

Oostenrijk heeft 27 contractcentra van het IVF-fonds (IVF-Fonds), 22,2 per miljoen vrouwen. Zwitserland komt volgens de FIVNAT-lijst van de Zwitserse vereniging voor voortplantingsgeneeskunde (SGRM) op 32 centra, 25,6 per miljoen. De meeste liggen in Zürich (7), Basel-Stadt en St. Gallen (elk 4). Volgens deze lijst hebben 11 van de 26 kantons geen eigen IVF-centrum.

IVF-centra per 1 miljoen vrouwen van 25 tot 44 jaar

Per deelstaat en kanton. Gemiddeld: Duitsland 13,7, Oostenrijk 22,2 en Zwitserland 25,6.

Sleeswijk-Holstein: 14,4 centra per miljoen vrouwenHamburg: 27,6 centra per miljoen vrouwenNedersaksen: 11,6 centra per miljoen vrouwenBremen: 21,0 centra per miljoen vrouwenNoordrijn-Westfalen: 13,3 centra per miljoen vrouwenHessen: 12,6 centra per miljoen vrouwenRijnland-Palts: 12,1 centra per miljoen vrouwenBaden-Württemberg: 14,1 centra per miljoen vrouwenBeieren: 14,3 centra per miljoen vrouwenSaarland: 16,8 centra per miljoen vrouwenBerlijn: 20,7 centra per miljoen vrouwenBrandenburg: 3,7 centra per miljoen vrouwenMecklenburg-Voor-Pommeren: 6,1 centra per miljoen vrouwenSaksen: 13,5 centra per miljoen vrouwenSaksen-Anhalt: 13,7 centra per miljoen vrouwenThüringen: 4,7 centra per miljoen vrouwenVorarlberg: 37,5 centra per miljoen vrouwenTirol: 19,2 centra per miljoen vrouwenWenen: 15,6 centra per miljoen vrouwenOpper-Oostenrijk: 20,6 centra per miljoen vrouwenNeder-Oostenrijk: 19,4 centra per miljoen vrouwenStiermarken: 25,0 centra per miljoen vrouwenSalzburg: 39,7 centra per miljoen vrouwenKarinthië: 30,0 centra per miljoen vrouwenBurgenland: 29,8 centra per miljoen vrouwenZürich: 28,4 centra per miljoen vrouwenBern: 14,1 centra per miljoen vrouwenLuzern: 32,6 centra per miljoen vrouwenUri: 0,0 centra per miljoen vrouwenSchwyz: 46,9 centra per miljoen vrouwenObwalden: 0,0 centra per miljoen vrouwenNidwalden: 0,0 centra per miljoen vrouwenGlarus: 0,0 centra per miljoen vrouwenZug: 57,0 centra per miljoen vrouwenFribourg: 20,5 centra per miljoen vrouwenSolothurn: 26,5 centra per miljoen vrouwenBasel-Stadt: 121,2 centra per miljoen vrouwenBasel-Landschaft: 0,0 centra per miljoen vrouwenSchaffhausen: 0,0 centra per miljoen vrouwenAppenzell Ausserrhoden: 0,0 centra per miljoen vrouwenAppenzell Innerrhoden: 0,0 centra per miljoen vrouwenSt. Gallen: 55,2 centra per miljoen vrouwenGraubünden: 39,6 centra per miljoen vrouwenAargau: 10,0 centra per miljoen vrouwenThurgau: 25,3 centra per miljoen vrouwenTicino: 48,6 centra per miljoen vrouwenVaud: 16,2 centra per miljoen vrouwenWallis: 0,0 centra per miljoen vrouwenNeuchâtel: 0,0 centra per miljoen vrouwenGenève: 25,1 centra per miljoen vrouwenJura: 0,0 centra per miljoen vrouwen14121313121414213,76,114144,738192119254030302814554049160
  • geen centrum
  • minder dan 10
  • 10 tot minder dan 20
  • 20 tot minder dan 30
  • 30 tot minder dan 50
  • 50 en meer
Alle waarden als tabel
RegioCentraVrouwen 25 tot 44per miljoen
Basel-Stadt Zwitserland433.002121,2
Zug Zwitserland117.53657,0
St. Gallen Zwitserland472.41555,2
Ticino Zwitserland241.15048,6
Schwyz Zwitserland121.31046,9
Salzburg Oostenrijk375.56739,7
Graubünden Zwitserland125.23839,6
Vorarlberg Oostenrijk253.28537,5
Luzern Zwitserland261.36232,6
Karinthië Oostenrijk266.57030,0
Burgenland Oostenrijk133.53429,8
Zürich Zwitserland7246.69628,4
Hamburg Duitsland8290.08527,6
Solothurn Zwitserland137.78926,5
Thurgau Zwitserland139.53525,3
Genève Zwitserland279.73825,1
Stiermarken Oostenrijk4159.83225,0
Bremen Duitsland295.23021,0
Berlijn Duitsland12579.21520,7
Opper-Oostenrijk Oostenrijk4194.27620,6
Fribourg Zwitserland148.80120,5
Neder-Oostenrijk Oostenrijk4206.49619,4
Tirol Oostenrijk2104.30519,2
Saarland Duitsland2118.78716,8
Vaud Zwitserland2123.22116,2
Wenen Oostenrijk5319.66215,6
Sleeswijk-Holstein Duitsland5346.24114,4
Beieren Duitsland241.684.04014,3
Baden-Württemberg Duitsland201.417.41714,1
Bern Zwitserland2141.38114,1
Saksen-Anhalt Duitsland3218.79313,7
Saksen Duitsland6445.77913,5
Noordrijn-Westfalen Duitsland302.253.99113,3
Hessen Duitsland10794.83712,6
Rijnland-Palts Duitsland6494.83412,1
Nedersaksen Duitsland11951.37811,6
Aargau Zwitserland199.67510,0
Mecklenburg-Voor-Pommeren Duitsland1163.7496,1
Thüringen Duitsland1213.6934,7
Brandenburg Duitsland1270.4543,7
Uri Zwitserland04.5580,0
Obwalden Zwitserland04.8310,0
Nidwalden Zwitserland05.4320,0
Glarus Zwitserland05.3570,0
Basel-Landschaft Zwitserland036.9100,0
Schaffhausen Zwitserland011.5780,0
Appenzell Ausserrhoden Zwitserland06.9210,0
Appenzell Innerrhoden Zwitserland02.0090,0
Wallis Zwitserland049.6790,0
Neuchâtel Zwitserland023.8120,0
Jura Zwitserland08.8550,0
Bronnen: D·I·R-lidklinieken, peildatum september 2026; Klinieken met een contract met het IVF-fonds, peildatum september 2026; IVF-klinieken volgens de FIVNAT-lijst van de SGRM, geraadpleegd op 4 oktober 2026. Vrouwen van 25 tot 44 jaar: Destatis (31 december 2025), Statistik Austria (1 januari 2026), BFS (31 december 2025). Eigen berekening. Kaart: © GeoBasis-DE / BKG (2026), dl-de/by-2-0, vereenvoudigd; Oostenrijk: Statistik Austria; Zwitserland: swisstopo. Peildatum oktober 2026. Licentie CC BY 4.0, bron: Fertilio IVF-statistieken.
Afbeelding (PNG) Staand formaat Gegevens (CSV)

De dichtheid zegt niets over de kwaliteit van afzonderlijke centra en ook niet over waar stellen daadwerkelijk worden behandeld. Stellen kunnen zich ook in een andere deelstaat of in het buurland laten behandelen, uit Brandenburg bijvoorbeeld in Berlijn. De telwijze verschilt per land: in Duitsland tellen de vermeldingen op de ledenlijst van het D.I.R. (locaties afzonderlijk), in Oostenrijk de contractinstellingen van het IVF-fonds (centra zonder contract met het fonds ontbreken), in Zwitserland de FIVNAT-lijst van de SGRM. Vruchtbaarheidscentra bij jou in de buurt vind je in de Kliniekzoeker. Daar staan meer vermeldingen, omdat ook praktijken en locaties staan die geen lid van het register zijn.

Elk 32e kind in Duitsland na IVF, ICSI of cryotransfer

Voor het jaar 2023 heeft het Duitse IVF-register 21.673 kinderen gedocumenteerd na IVF, ICSI of de transfer van ingevroren embryo's. In hetzelfde jaar werden in Duitsland 692.989 kinderen levend geboren. Dat is ongeveer 3,1 procent, dus ongeveer elk 32e kind. Het is een benadering: het register telt de kinderen uit de behandelingen van één jaar, een deel daarvan wordt pas in het jaar erna geboren. Bovendien waren voor 2023 maar 94,9 procent van de zwangerschapsuitkomsten gedocumenteerd. Sinds 1997 heeft het register 433.858 kinderen na IVF, ICSI of cryotransfer vastgelegd.

Kinderen na IVF, ICSI en cryotransfer in Duitsland

Per jaar, 1997 tot 2023. Meest recent 21.673 kinderen, ongeveer elk 32e kind.

010.00020.00030.0001997: 6.57719971998: 9.2111999: 10.11619992000: 10.1582001: 12.41320012002: 13.9872003: 18.87720032004: 10.5002005: 10.70320052006: 11.0952007: 12.67020072008: 12.8342009: 13.39220092010: 13.0242011: 14.81920112012: 15.3432013: 18.05120132014: 19.9792015: 20.94920152016: 20.7542017: 21.70920172018: 22.1562019: 23.30020192020: 22.9042021: 24.41420212022: 22.2502023: 21.673202321.673
Bron: het Duitse IVF-register (D·I·R), jaarboek 2024, kinderen naar behandeljaar. Aandeel van alle levendgeborenen 2023: Destatis, eigen berekening. Peildatum oktober 2026. Licentie CC BY 4.0, bron: Fertilio IVF-statistieken.
Afbeelding (PNG) Staand formaat Gegevens (CSV)

Het aandeel tweelingen is sterk gedaald. In 1997 was meer dan een op de vier kinderen na IVF of ICSI een tweeling (1.902 van de 6.577), in 2023 was het een op de zeven (3.132 van de 21.673). De reden: tegenwoordig worden minder embryo's teruggeplaatst, in de verse cyclus in 1997 gemiddeld 2,56, in 2023 nog maar 1,36 (D.I.R. 2024). In Zwitserland ligt het aandeel kinderen na IVF met 3,2 procent (2024) ongeveer even hoog als in Duitsland. Oostenrijk geeft geen vergelijkbaar aandeel op.

IVF-behandelingen per jaar: record in 2024 na de terugval in 2004

In 2024 meldden de centra in Duitsland 131.801 beoordeelbare (plausibele) behandelcycli, meer dan ooit. In totaal waren er 134.281 gedocumenteerd. Er werden 69.890 vrouwen behandeld, gemiddeld met 1,9 cycli. In 1997 waren het nog 30.676 cycli.

Behandelcycli in Duitsland per jaar

IVF, ICSI en cryotransfer, 1997 tot 2024. Terugval in 2004 na de hervorming van de gezondheidszorg, 2024 record met 131.801.

050.000100.000150.0001997: 30.67619971998: 45.4591999: 58.3882000: 61.53120002001: 73.8192002: 87.0442003: 105.85420032004: 59.4482005: 56.2322006: 59.29520062007: 65.3162008: 69.9022009: 72.98420092010: 75.0562011: 78.9222012: 77.36820122013: 83.4332014: 88.3832015: 96.12420152016: 100.7542017: 100.7302018: 104.38420182019: 110.1052020: 109.6642021: 121.06120212022: 122.4642023: 126.0332024: 131.8012024131.801
Bron: het Duitse IVF-register (D·I·R), jaarboeken 1997 tot 2024, plausibele behandelcycli, per jaar de laatst gepubliceerde waarde. Peildatum oktober 2026. Licentie CC BY 4.0, bron: Fertilio IVF-statistieken.
Afbeelding (PNG) Staand formaat Gegevens (CSV)

De diepe terugval in 2004 heeft een politieke reden. Sinds de invoering van de wet GKV-Modernisierungsgesetz (GMG) betalen de wettelijke ziektekostenverzekeraars sinds 1 januari 2004 nog maar de helft van de kosten (§ 27a SGB V), het register zag daarin de oorzaak van de terugval (D.I.R. 2004). Het aantal cycli daalde in hetzelfde jaar met 44 procent, van 105.854 naar 59.448. Pas in 2019 lag het weer boven het niveau van 2003. Wat de Duitse zorgverzekeraar tegenwoordig betaalt en welke verzekeraars meer vergoeden, zie je in onze vergelijking van Duitse zorgverzekeraars.

De kans per transfer daalt vanaf het midden van de dertig duidelijk

Bij vrouwen van 30 tot 34 jaar leidde in 2023 ruim een op de drie embryotransfers in de verse cyclus tot een klinische zwangerschap (36 tot 39 procent), bij 26 tot 28 jaar was het meer dan 40 procent. Op 38-jarige leeftijd was het 28,1 procent, op 40 jaar 23,1 procent, op 42 jaar 15,4 procent en op 44 jaar 7,8 procent. Vanaf 45 jaar lag het percentage op 4,6 procent, van 462 transfers eindigden er twee met een geboorte.

Klinische zwangerschap per embryotransfer naar leeftijd

Verse cycli met IVF en ICSI, Duitsland 2023. Op 30-jarige leeftijd 38,3%, op 40-jarige leeftijd 23,1%.

0%10%20%30%40%50%≤242526272829303132333435363738394041424344≥45per transfer, ≤24: 42,9%per transfer, 25: 38,9%per transfer, 26: 45,2%per transfer, 27: 42,4%per transfer, 28: 43,4%per transfer, 29: 40,9%per transfer, 30: 38,3%per transfer, 31: 38,7%per transfer, 32: 38,3%per transfer, 33: 36,3%per transfer, 34: 37,9%per transfer, 35: 35,4%per transfer, 36: 32,0%per transfer, 37: 31,5%per transfer, 38: 28,1%per transfer, 39: 25,8%per transfer, 40: 23,1%per transfer, 41: 20,3%per transfer, 42: 15,4%per transfer, 43: 12,0%per transfer, 44: 7,8%per transfer, ≥45: 4,6%per transfer
Bron: het Duitse IVF-register (D·I·R), jaarboek 2024, verse cycli 2023 naar levensjaar. Het levendgeboortepercentage per transfer ligt telkens lager. Peildatum oktober 2026. Licentie CC BY 4.0, bron: Fertilio IVF-statistieken.
Afbeelding (PNG) Staand formaat Gegevens (CSV)

De waarden gelden per transfer, niet per stel. Over meerdere transfers nemen de kansen toe: bij vrouwen van wie de eerste eicelpunctie in de jaren 2018 tot 2022 viel, niet eindigde als Freeze All en bij wie aanvullend werd ingevroren, eindigde 30,0 procent al in de verse cyclus met een geboorte, na verdere ontdooicycli in totaal 54,8 procent (D.I.R. 2024). Dat betreft ruim een derde (36,8 procent) van deze eerste eicelpuncties, voor alle behandelde vrouwen geldt de waarde niet. Je persoonlijke kans naar leeftijd, AMH en behandeling schat de IVF-calculator in op basis van dezelfde registergegevens.

Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland vergeleken

Afgezet tegen het aantal vrouwen tussen 25 en 44 jaar wordt er in Oostenrijk het vaakst behandeld: 16,3 behandelingen met IVF, ICSI of cryotransfer per 1.000 vrouwen, in Duitsland 12,7 en in Zwitserland 10,1. De financiering verschilt sterk. In Oostenrijk neemt het IVF-fonds 70 procent van de kosten over, als er een erkende indicatie is, de vrouw jonger is dan 40 en de man jonger dan 50 jaar (maximaal vier pogingen, alleen in contractcentra). In Duitsland betaalt de wettelijke ziektekostenverzekeraar getrouwde stellen de helft voor maximaal drie pogingen (vrouw 25 tot 39, man 25 tot 49 jaar, § 27a SGB V). In Zwitserland betaalt de Zwitserse basisverzekering geen IVF, alleen inseminaties.

Vruchtbaarheidsbehandelingen per 1.000 vrouwen van 25 tot 44 jaar

IVF en ICSI inclusief cryotransfer, 2024. Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland vergeleken.

Duitsland12,7Oostenrijk16,3Zwitserland10,1
LandBehandelingen 2024per 1.000 vrouwenBehandelde vrouwen per 1.000Gem. leeftijd vrouwKinderen na IVFVergoeding
Duitsland131.80112,76,735,73,1% (2023, benadering)Wettelijke ziektekostenverzekering 50%, alleen gehuwde stellen, tot drie pogingen, vrouw 25 tot 39, man 25 tot 49 jaar
Oostenrijk19.80916,38,634,1 (ICSI in het IVF-fonds)niet vergelijkbaar vermeldIVF-fonds 70%, vrouw jonger dan 40, man jonger dan 50 jaar, erkende indicatie, tot vier pogingen
Zwitserland12.57310,15,336,83,2% (2024, benadering)Zwitserse basisverzekering alleen inseminatie, IVF zelf betaald
Bronnen: D·I·R-jaarboek 2024, Destatis (31 december 2024); Gesundheit Österreich GmbH, verslag volgens § 21 FMedG 2024 en IVF-register 2024, Statistik Austria (1 januari 2025); Bundesamt für Statistik 2024, Bundesamt für Gesundheit. Eigen berekening, de telwijzen verschillen (zie methodiek). Peildatum oktober 2026. Licentie CC BY 4.0, bron: Fertilio IVF-statistieken.
Afbeelding (PNG) Staand formaat Gegevens (CSV)

Vrouwen in Zwitserland zijn bij de behandeling gemiddeld 36,8 jaar oud, in Duitsland 35,7 jaar. Voor Oostenrijk zijn er alleen waarden voor het IVF-fonds, dat alleen behandelingen van vrouwen jonger dan 40 jaar medefinanciert: 34,1 jaar bij ICSI en 33,8 jaar bij IVF. De telwijzen van de drie landen verschillen, details staan in de methodiek.

Methodiek

  • Duitsland: behandelcycli, kinderen, leeftijd en zwangerschapspercentages uit het D.I.R.-jaarboek 2024 (peildatum gegevens 16 april 2025) en, voor de tijdreeksen, uit de jaarboeken 1997 tot en met 2023. Het register herziet waarden van eerdere jaren, wij gebruiken per jaar de laatst gepubliceerde waarde. Centra volgens de ledenlijst van het D.I.R. (peildatum september 2026), geboorten en bevolking van Destatis.
  • Oostenrijk: IVF- en ICSI-toepassingen 2024 uit het verslag op grond van § 21 van de Oostenrijkse wet op de voortplantingsgeneeskunde (Fortpflanzungsmedizingesetz) (alle behandelingen, inclusief privé betaalde, zonder inseminatie), gemiddelde leeftijd uit het IVF-register 2024 van het IVF-fonds, centra volgens de lijst van de contractinstellingen van het IVF-fonds (Sozialministerium, peildatum september 2026), bevolking van Statistik Austria.
  • Zwitserland: behandelcycli, behandelde vrouwen, kinderen en leeftijd van het Zwitserse Bundesamt für Statistik (2024), aandeel kinderen na IVF van het Bundesamt für Gesundheit, centra volgens de FIVNAT-lijst van de SGRM (het Bundesamt für Gesundheit noemt ongeveer 28 centra), bevolking van het Bundesamt für Statistik.
  • Landenvergelijking: Duitsland telt plausibele behandelcycli, Oostenrijk toepassingen, Zwitserland gestarte cycli, telkens met cryotransfers en zonder inseminatie. Het Duitse aantal bevat ook 6.465 cycli waarin alleen onbevruchte eicellen werden ingevroren (waaronder social freezing en fertiliteitsbehoud), en 5.358 cycli die vóór de eicelbehandeling of het ontdooien werden afgebroken. Het Oostenrijkse verslag telt afbrekingen pas na de bevruchting. Zonder deze twee groepen zou Duitsland uitkomen op 11,6 in plaats van 12,7 behandelingen per 1.000 vrouwen.
  • Eigen berekeningen: aandelen en waarden per 1.000 resp. per miljoen vrouwen hebben we zelf berekend. Vrouwen van 25 tot 44 jaar zijn de som van de officiële afzonderlijke leeftijdsjaren. Voor de kaart gelden de nieuwste bevolkingsstanden (31 december 2025 resp. 1 januari 2026), voor de landenvergelijking de standen die bij behandeljaar 2024 passen.
  • Kaart: grenzen vereenvoudigd. Duitsland © GeoBasis-DE / BKG (2026), licentie dl-de/by-2-0, Oostenrijk naar Statistik Austria, Zwitserland © swisstopo.

Grafieken en gegevens gebruiken

Alle grafieken en gegevens op deze pagina mag je vrij gebruiken, ook in artikelen, presentaties en op sociale media, onder de licentie CC BY 4.0. Vermeld als bron “Fertilio IVF-statistieken” met een link naar deze pagina. Onder elke grafiek vind je een afbeelding om te downloaden, een code om in te sluiten, een directe link en de gegevens als CSV.

Zo citeer je de gegevens: Fertilio IVF-statistieken, peildatum oktober 2026, https://fertilio.de/nl/ivf-statistieken-duitsland-oostenrijk-zwitserland/ (gegevens: Duits IVF-register, Destatis, Gesundheit Österreich GmbH, Sozialministerium, Statistik Austria, Bundesamt für Statistik, Bundesamt für Gesundheit, SGRM/FIVNAT).

Alle gegevens als CSV (lang formaat)

Veelgestelde vragen

Hoeveel kinderen worden er in Duitsland geboren na kunstmatige bevruchting?

Voor 2023 heeft het Duitse IVF-register 21.673 kinderen gedocumenteerd na IVF, ICSI of cryotransfer. Dat is ongeveer 3,1 procent van alle levendgeborenen in Duitsland, ongeveer elk 32e kind. Sinds 1997 zijn 433.858 kinderen in het register vastgelegd.

Hoeveel IVF-behandelingen zijn er in Duitsland per jaar?

In 2024 werden 131.801 plausibele behandelcycli gemeld (134.281 gedocumenteerd), meer dan ooit tevoren. Er werden 69.890 vrouwen behandeld, gemiddeld met 1,9 cycli per vrouw.

Hoeveel vrouwen krijgen na een IVF een kind?

Bij vrouwen met een eerste eicelpunctie in 2018 tot 2022, waarbij aanvullend werd ingevroren, eindigde 54,8 procent na de verse cyclus en verdere ontdooicycli met een geboorte (D.I.R. 2024). De waarde geldt alleen voor deze groep, ruim een derde van de eerste eicelpuncties. Per transfer daalt de kans met de leeftijd duidelijk, zie de grafiek hierboven.

Hoe oud zijn vrouwen bij een vruchtbaarheidsbehandeling?

In Duitsland gemiddeld 35,7 jaar, de partners 38,3 jaar (2024). In Zwitserland zijn vrouwen bij een IVF gemiddeld 36,8 jaar oud.

Hoeveel vruchtbaarheidscentra zijn er in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland?

In Duitsland zijn 142 vruchtbaarheidscentra lid van het Duitse IVF-register (peildatum september 2026, locaties afzonderlijk geteld). In Oostenrijk hebben 27 ziekenhuizen en instellingen een contract met het IVF-fonds (peildatum september 2026), volgens de Oostenrijkse wet op de voortplantingsgeneeskunde zijn er 36 toegelaten, in 33 daarvan werd in 2024 en 2025 behandeld. In Zwitserland vermeldt de FIVNAT-lijst van de SGRM 32 IVF-centra, het Bundesamt für Gesundheit spreekt van ongeveer 28.

Wat is het Duitse IVF-register?

Het Duitse IVF-register (D.I.R.) verzamelt de behandelgegevens van de Duitse vruchtbaarheidscentra over IVF, ICSI en cryotransfer. Elk jaar verschijnt er een jaarboek met cycli, zwangerschaps- en levendgeboortepercentages. 142 centra zijn lid (peildatum september 2026).

Hoe groot is de kans op een zwangerschap per transfer?

In de verse cyclus lag het klinische zwangerschapspercentage per embryotransfer in 2023 bij vrouwen van rond de 30 op ongeveer 38 procent, op 40-jarige leeftijd op 23,1 procent en op 44-jarige leeftijd op 7,8 procent. Het percentage voor een geboorte ligt telkens lager.

Bij wie ligt de oorzaak van de onvervulde kinderwens?

Bij 38 procent van de IVF- en ICSI-behandelingen in Duitsland lag de oorzaak in 2024 alleen bij de man, bij 26 procent bij beide partners en bij 24 procent alleen bij de vrouw (D.I.R. 2024).

Bronnen